O dieti

Sama antikandida dieta temelji na naravnih živilih, kjer so prepovedani vsi sladkorji in navadna bela moka. Glavna ideja je, da izstradamo Kandido (Candido abilanis) ter s tem omogočimo drugim/bolj primernim črevesnim mikroorganizmom, da se razmnožijo.

Prepovedana živila v anti-kandida dieti:

- vse oblike sladkorjev (glukoza, saharoza in fruktoza), ki se nahajajo v:
- sladkih pijačah (likerji, pivo ...)
- medu
- sladkem svežem sadju (banana, grozdje, breskve ...)
- kompotih
- sadnih sokovih (tudi 100 %)
- suhem sadju (fige, marelice, rozine ...)
- javorjevem ali agavinem sirupu
- v raznih mlečnih izdelkih
- sladkem vinu
- namazih
- balzamičnem kisu
- bela moka,
ki se nahaja v:
- kruhu
- testeninah
- omakah
- bel riž
- kvas: v večjih količinah
- svinjina
(to v splošnem odsvetuje bioresonanca)


Kako se diete lotiti:

Navadno belo moko zamenjamo z različnimi polnozrnatimi (pirina, pšenična, ržena ...) super so moke z nizkim glikemičnim indeksom (GI- glej spodaj razlago) (kamutova, čičerikina), poslužujemo se polnozrnatih testenin in polnozrnatega riža. Vendar v splošnem čim bolj omejimo uživanje ogljikovih hidratov, ki imajo večinoma visok GI. Idealno je, če jih uživamo zgolj enkrat dnevno. Morda to v tem trenutku zveni kot znanstvena fantastika, vendar vam bo z iznajdljivimi in preprostimi recepti odprl nov spekter kulinarike!

Glikemični indeks (GI): razvršča živila glede na dvig sladkorjav krvi po zaužitju živil v primerjavi z glukozo. Skala GI je običajno med 0 in 100, kjer ima glukoza GI 100. Npr. Zelena solata pa ima GI 15 (1, 2). Dokaj obširen seznam glikemične vrednosti živil lahko najdete tukaj.

Kako se izogniti sladkorjem:
Pravzaprav je skoraj nujno potrebno, da začnemo prebirati na drobno napisane sestavine izdelkov, saj se sladkor skriva tako v kislih kumaricah, gorčici, sirnih namazih, ... pravzaprav že skoraj povsod. Branje sestavin ni nujno slabo, saj bomo za spremembo vedeli kaj damo v usta. Predvsem pa se zavedajmo, da je tudi življenje brez sladkorja možno.

Kaj torej lahko še jemo?
Brez skrbi ostane še zelo, zelo pester izbor okusnih živil.
- sveža in kuhana zelenjava (tudi kislo zelje in repa)
- sveže kislo sadje (kisla jabolka, limone, grenivke, kokos, češnje, jogodičje: maline, ribez, robide, borovnice, jagode)
- stročnice (fižol, leča, grah, soja, čičerika, bob ...)
- ribe
- rdeče in belo meso (razen svinjine)
- rjav riž
- živila iz polnoznate moke (polnozrnate testenine, kruh s polnoznato moko in vinskim kamnom, kosmiči, zdrob, polenta ..) (ta živila v omejenih količinah zaradi visokega GI)
 - razna žita in bližnji-daljni sorodniki: ajda, proso, rž, oves, ječmen, kamut, amarant ...
- krompir (v omejenih količinah, saj ima izredno visok GI med 95-50, odvisno od priprave)
- mlečni izdelki (jogurt, kefir, maslo ...)
- oreščki (lešniki, orehi, mandlji ...)
- jajca
- navadna voda, kava, čaji
- zelo suho vino
- stevia (sladilo nedosegljivo kvasovkam, GI = 0)
- zelišča in začimbe

Zakaj je antikandida dieta dobra?
Vsaka stvar v življenju ima dve plati. Ko se bomo dlje časa držali diete se bo naše telo privadilo novega načina prehrane. Zaradi omejenih količin sladkorja in živil z visokim GI bo naša reven sladkorja ostala bolj enakomerna, posledično ne bo visokih nihanj in nenadne lakote oz. izgube energije. Poleg vsega bomo spoznali polno novih živil in uporabnih receptov. 

0 komentarji :

Objavite komentar